>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>>/>
Tässä lehdessä Juha Mettiäinen kertoo tavoitteestaan, jossa hän päivän päätteeksi sulkee verstaan oven ilman, että hänen tarvitsee muistella tehtyä päivää. Kaikki on tilauksia ja laskutusta myöten hoidettu.
Juha Mettiäisen tavoitteeseen päästään kirjaamalla uudet työt ja tilaukset heti tietojärjestelmään ja kohdistamalla kaikki töitä koskevat tiedot työnumerolle tai työn lähetenumerolle. Tilaus aloittaa koko tiedonvälitysketjun. Jos sen tiedot ovat puutteelliset, takkuaa koko ketju. Ja mitä enemmän tilataan sähköisesti, sitä vähemmällä päästään.
Sähköinen tilaus edellyttää lvi- ja sähkönumeroita, joita käyttämällä oikeat tiedot tarvikkeista lähtevät kerralla laskutukseen, projektivalvontaan ja varastoon. Tilauksen mukana mennyt työ- tai lähetenumero palautuu sähköisessä laskussa automaattisesti, jolloin lasku ja sen rivitiedot kohdistuvat oikein omassa järjestelmässä. Lisäksi omasta tietojärjestelmästä löytyvä tilaus yksinkertaistaa ja nopeuttaa sähköisen laskun tarkistusta.
Osa tarvikkeista ostetaan muuten kuin sähköisesti, mutta nekin ostot tulee merkitä kyseessä olevalle työnumerolle tai sen lähetteelle, jotta tukku voi palauttaa kaikki ostotiedot sähköisessä laskussa. Vain työ- tai lähetenumeroilla varmistetaan, että kaikki ostot tulevat laskutetuiksi.
Sähköinen toimintamalli nostaa 1–3 työntekijän yrityksen tuottavuutta – siis kannattavuutta – 30–50 prosenttia puhumattakaan elämänlaadun paranemisesta työn helpottuessa. Isommassa yrityksessä siirtymisjumppa on suurempi, mutta myös euroissa mitattava tuottavuuden – kannattavuuden – nousu on suurempi.
”Ehdottomasti olisi pitänyt perehtyä kaikkiin yritysohjelmiston ominaisuuksiin heti alussa. Olin vuosia käyttänyt ohjelmistoa vajaalla teholla, koska en osannut ajatella asiaa”, kertoo Juha Mettiäinen.
Onko firmanne tilanne lähempänä Mettiäisen vanhaa vai nykytilaa? Soveltuuko yritysohjelmistonne sähköiseen tilaamiseen? Onko ohjelmistotoimittajanne ehdottanut sitä, ja pystyykö toimittaja auttamaan toteutuksessa? Tarkistakaa, se on rahanarvoista tietoa.
Ja vielä reaaliaikaisemmaksi ketju muuttuu, kun asiakas saa lähetteen heti tukun toimituksesta sähköisesti.