Mismon Oy:n toimitusjohtajaksi tullut Maarit Silfver tunsi sähköisten laskujen edut aiemmasta toimestaan. – Kun sitten yksi asiakkaistamme ilmoitti, että vastaanottaa laskuja jatkossa vain sähköisesti, veimme omatkin sähköiset ratkaisumme päätökseen. Tarjolla olleista vaihtoehdoista päädyimme LVISNetiin, joka sopi hyvin yhteen jo käytössä olevaan yritysohjelmistoomme, kertoo Maarit Silfver.
– LVISNetiä käytämme pääasiassa laskujen vastaanottoon. Sähköiset laskut ovat helpottaneet työtä huomattavasti, kun ei enää tarvitse odottaa ja käsitellä koontilaskunippua. Kun tavarat on haettu, voimme siirtää tiedot heti omille laskuillemme. Kassavirtakin nopeutuu, kun laskut saadaan heti ulos.
Laskut hoitoon vaikka etänä
– Meillä on toimipisteet Naantalissa, Lahdessa ja Valkeakoskella. Nyt jokainen toimipiste voi tarkistaa ja kohdistaa omat laskunsa suoraan omille työmailleen.